Sú drevené parkety vhodné na podlahové vykurovanie?

Drevené parkety môžu byť použité na podlahovom vykurovaní za určitých podmienok. Parkety musia byť nalepené celoplošne. Lepenie na podklad má za následok, že pnutia vo vnútri dreva sú obmedzené. Podklad musí byť takmer dokonale rovný s rovinatosťou +/- 2 mm na 2m a so správnou zostatkovou vlhkosťou. Pre lepenie použite špeciálny typ lepidla vhodný na lepenie parkiet na PK, ktoré po uschnutí ostáva pružné.

Aký je najlepší smer pre pokladanie?

Z technického hľadiska je možný akýkoľvek smer a môžete dosky inštalovať pozdĺžne alebo na šírku. Všeobecné odporúčanie je položiť podlahu rovnakým smerom, aký má hlavný svetelný zdroj a v rovnakej línii, ako najčastejšie používané vstupné dvere. V prípade, ak je v miestnosti viac okien a dverí, môžete si vybrať smer. Výber je na Vás a dôležité je, aby sa konečný výsledok páčil Vám.

Drevené parkety je lepšie lepiť alebo klikať?

 Pokiaľ nemáte podlahové kúrenie, parkety nie je potrebné lepiť a stačí ich len klikať. V prípade podlahového kúrenia sa vo všeobecnosti parkety lepia, avšak za istých okolností je aj tu možné podlahy len voľne položiť klikaním (pre viac informácií nás môžete kontaktovať). Tu si ale treba uvedomiť, aké sú výhody respektíve rozdiely v lepení vs klikaní parkiet. Ak parketu len klikáme voľne , parkety je potrebné medzi jednotlivými miestnosťami dilatovať a následne dilatácie prekrývať prechodovými lištami. Pokiaľ chcete mať podlahy lepené v kuse bez prechodových líšt, je potrebné drevené parkety lepiť celoplošne flexibilným lepidlom.

Je možné drevenú podlahu položiť v kúpeľni alebo v kuchyni? 

Áno drevenú podlahu je možné položiť aj v kuchyni a takisto v kúpeľni. Záleží však na viacerých faktoroch, ako je druh drevenej podlahy , teda či je vrstvená alebo masívna a tak isto je dôležitá aj dôkladná povrchová úprava, ktorá zamedzí, aby sa voda dostala do pórov dreva.

Aký je rozdiel medzi olejovanou a lakovanou podlahou?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď, keďže oba typy majú svoje silné a slabé stránky. Tých rozdielov je viac, záleží na konkrétnom type oleja alebo laku, ktorým sa drevená podlaha upravuje, či sa jedna o oxidatívny olej, voskový olej, olej vytvrdzujúci UV lampou, a pod. Pri laku je potrebné všímať si koľko %-ný je lesk, počet vrstiev laku a jeho tvrdosť, ktorý chráni podlahu. Jednoznačná odpoveď je možná pri konkrétnom type podlahy.  

Aký je rozdiel medzi klasickou podlahou a rybinou?

Rozdiel medzi týmito podlahami je v smere ukladania, keďže pri rybine ide o tzv. stromčekové ukladanie. Je to teda vec preferencií, pričom tá istá podlaha môže vyzerať inak v klasickom prevedení a inak v rybine. Zároveň, v prípade rybiny je potrebné počítať s väčšou rezervou ako pri klasickej podlahe.  

Ako je možne, že dodaný tovar parkiet sa líši od vzorky?

Pri drevených podlahách sa niekedy stáva, že klient má pocit, že mu prišla iná podlaha, akú videl na predajni. Môže to byť spôsobené oxidáciou, nakoľko vzorka, ktorú klient videl na predajni, mohla byť už po procese oxidácie, a preto má iný farebný tón (svetlejší alebo tmavší). Skúsený obchodník Vás na to upozorní ešte pred tým, ako si podlahu kúpite. Zároveň, môžete byť pokojný, aj Vaša podlaha sa časom zmení na rovnaký farebný tón, aký mala vzorka.

Čo mám urobiť, aby mi podlaha dlho vydržala ako nová?

Tak, ako všetko, pri čom chceme, aby nám vydržalo čo najdlhšie ako nové, je potrebná dôsledná starostlivosť, ktorá pri podlahe zahŕňa pravidelné vysávanie a čistenie. Keďže je veľmi veľa výrobcov drevených podláh a líšia sa od seba vlastnosťami a povrchovými úpravami, najlepšie je, ak je klient informovaný o starostlivosti konkrétnej podlahy už pri predaji . Takmer všetci výrobcovia odporúčajú vhodné prostriedky na čistenie spolu s návodom na pravidelnú údržbu.

Starostlivosť o drevené podlahy zahŕňa okrem čistenia a údržby aj vhodné podmienky prostredia, v ktorom je položená. Medzi tieto patrí vhodná relatívna vlhkosť vzduchu a teplota vzduchu. Odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu je:

Pri masívnych podlahách: 55 % +/- 5 % relatívna vlhkosť vzduchu (RVV)

Pri 3 - vrstvených podlahách: 50 až 60 % RVV

Pri 2 – vrstvených podlahách (brezová preglejka): 40 až 65 % RVV

Pokiaľ ide o teplotu vzduchu, odporúčaná teplota je 21 stupňov Celzia, ale prípustné sú krátkodobé výkyvy od 18 do 25 stupňov Celzia.  

 

*Vyššie uvedené odpovede sú zjednodušené a všeobecného charakteru a môžu sa mierne líšiť pri konkrétnom type podlahy. Presná špecifikácia je obsiahnutá v technickom liste. Ak Vás zaujímajú podrobnejšie informácie ohľadom drevených podláh a starostlivosti o ne, prosím neváhajte nás kontaktovať a radi Vaše otázky zodpovieme.